AB mahkemesinden AB vatandaşı çocuğun ebeveynine oturum izni kararı - Yeniceoba Haber | Bölgenin Sesi


AB mahkemesinden AB vatandaşı çocuğun ebeveynine oturum izni kararı

AB Adalet Divanı, AB vatandaşı çocukların ebeveynlerinin AB ülkelerinde kalma hakkı olduğuna hükmetti.
Bu haber 1817 kere okunmuş.12 Mayıs 2017, Cuma - 10:28

Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı, AB vatandaşı çocukların ebeveynlerinin AB’de oturma izni alabileceğine hükmetti.

Konu, 2011’de boşanmasının ardından oturum izni bulunmayan, çocuğu Hollanda vatandaşı Venezuelalı bir kadın tarafından gündeme getirildi.

Soyadı Chavez-Vilchez olarak açıklanan kadın, boşanma sonrası eski eşinin hiç destek vermediğini, çocuğun refahı ve yetiştirilmesinden sadece kendisinin sorumlu olduğunu belirterek, sosyal ve çocuk yardımı talebinde bulundu. Hollanda ise AB’de oturum izni bulunmadığı gerekçesiyle kadının talebini reddetti.

Ancak AB Adalet Divanı, aldığı kararla kadını haklı buldu.

Kararda, AB kanunlarının, AB vatandaşı bir aile üyesinin yasal haklarının engellenmesine izin vermediği ifade edildi.

Mahkeme, annenin AB’de kalma hakkına yönelik herhangi bir tehdidin çocuğu, AB yasalarından kaynaklanan haklarından mahrum bırakacağını bildirdi.

Kararın ebeveyninin AB’yi terk etmek zorunda kalması halinde AB vatandaşı çocuğun da AB’den ayrılmasına yol açacak durumlarda geçerli olduğu, ayrıca çocuğun yaşı ve gelişimi ile her bir ebeveynle duygusal bağının da faktörleri oluşturduğu kaydedildi.

Kararın AB’den ayrılma kararı (Brexit) sonrası AB ülkelerinde yaşayan İngiltere vatandaşları ile İngiltere’de yaşayan AB vatandaşlarını da etkileyebileceğine işaret ediliyor. haberler.dk

YorumlarToplam 2 Yorum Yapılmış.     'SENDE YORUM YAP'

Sami Avcı
23 Mayıs 2017, Salı, 18:10
Doğrudur Mustafa bey ama biz genel olarak takip edildiğimiz ülke ve bölgelere göre haberler yayınlamaktayız, şuana kadar da olumsuz bir eleştiri almadık bu konuda. Sizin görüşünüz bizim için önemli bundan sonra daha dikkatlı oluruz.. İlginiz ve takibiniz için teşekkürler..
Mustafa İnekçi
23 Mayıs 2017, Salı, 11:01
Bizim daha fazla ilgi odağımız yeniceoba ve Türkiye olanı biteni öğrenmek, yoksa Avrupa'da olan bitenden haberdarız.Mustafa inekçi
YazarlarTümü
haber yazılımı: buki