Danimarka’da göçmen çocukları okulda başarısız - Yeniceoba Haber | Bölgenin Sesi


Danimarka’da göçmen çocukları okulda başarısız

Danimarka’daki göçmen kökenli öğrencilerin okul hayatında etnik kökenlilerin 1,5 yıl gerisinde oldukları bildirildi.
Bu haber 1644 kere okunmuş.23 Mayıs 2017, Salı - 10:21

Okuldaki akademik başarıları ölçülen Danimarka’daki göçmen kökenli öğrencilerin etnik kökenlilerin 1,5 yıl gerisinde oldukları bildirildi.

15-16 yaşlarındaki göçmen kökenli çocukların 2015 yılındaki okul başarılarına odaklanan bir araştırma, bu çocukların etnik Danimarkalıların gerisinde olduklarını ve Danimarka’da doğup büyümüş olmalarının da avantaj olmadığını gösterdi.

Eğitim Bakanı Merete Riisager okullarda göçmen çocukları ile etnik Danimarkalıların çocukları arasındaki bu farkın çok büyük olduğunu ve bunu giderme çabalarının yetersiz olduğunu söyledi.

Uyum sorunlarının sadece okulda çözülebileceği gibi bir yanlışlık içinde olduklarını belirten Riisager, göç sorunlarının çözümü için sadece okula değil aile ve çevreye bakmaları gerektiğini ifade etti.

Göç ve Uyum Bakanı Inger Stöjberg de göçmen çocukların iki dilli olması ve ailelerindeki yüksek işsizlik gibi faktörlere dikkat çekti.

Stöjberg, okullarda her 10 çocuktan 1’inin göçmen kökenli olması ve göçmen çocukların daha çok Aarhus, Odense ve Kopenhag’daki belli yerlerde yoğunlaşmasına da dikkat çekerek belediyelerin iki dilli çocukları daha fazla okula dağıtamaması halinde parlamentonun bu konuda kota uygulaması gerektiğini söyledi.

Kaynak : haberler.dk

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
YazarlarTümü
haber yazılımı: buki