Kafalar yine karıştı... Dikkat! Telefonunuzun saati sizi yanıltmasın - Yeniceoba Haber | Bölgenin Sesi


Kafalar yine karıştı... Dikkat! Telefonunuzun saati sizi yanıltmasın

Avrupa ülkelerinde gece yarısından sonra saatler 1 saat ileri alındı. Türkiye'de ise yaz saati kalıcı hale getirildiği için bazı cihazların otomatik saat güncellemesi yapması ile kafa karışıklığı ortaya çıktı.
Bu haber 2341 kere okunmuş.26 Mart 2017, Pazar - 13:18

Bakanlar Kurulu’nun aldığı, 7 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla, 30 Ekim’den itibaren, saatlerin 1 saat geri alınmasına son verilerek, yaz saati kalıcı hale getirilmişti. Böylece 1973’ten bu yana her yıl, Mart’ta 1 saat ileri alınan saatlerin, Ekim’de bir saat geri alınması uygulamasına son verilmiş zaman GMT+3 diliminde sabitlemiş olmuştu. Uygulama ile Türkiye’nin Ortadoğu ve bazı Afrika ülkeleriyle saat farkı ortadan kalkmış, Avrupa ülkeleriyle saat farkı 1 saatten 2 saate, İngiltere ile de 2 saatten, 3 saate çıkmıştı.

ENERJİ TÜKETİMİ ARTTI

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), GMT+3 saat diliminin (yaz saati) kalıcı hale getirilmesinin enerji tüketimini azaltacağı yerde arttırdığını belirtirken, Kasım ayı tüketiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 düzeyinde rekor artış gösterdiğini ve 22.7 milyar kilovat saat ile en yüksek düzeye ulaştığını açıklamıştı.

Avrupa ülkelerinde 27 Mart pazar günü saat 03.00’te 1 saat ileri alınması ile Türkiye arasındaki zaman farkı yine 1 saate, İngiltere ile 2 saate düşmüş oldu.

Kaynak : Cumhuriyet

Etiketler: Resmi Gazete   Yaz Saati   Avrupa   Türkiye   Ortadoğu   Afrika   Ybhaber  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 10 = ?

 

buraya tıklayınız
Çok Okunanlar
AnketTümü
Yeniceoba'da Muhtar Olarak Kimi Görmek İstersiniz
 
haber yazılımı: buki