Yurt dışından karayoluyla Türkiye’ye gidecekler dikkat! - Yeniceoba Haber | Bölgenin Sesi


Yurt dışından karayoluyla Türkiye’ye gidecekler dikkat!

Türkiye gümrük kapılarından yabancı plakalı araçlarla giriş yapacaklara geçen yıl başlatılan “ön beyan uygulaması”yla kayıt işlemlerinin daha hızlı ve kolay yapıldığı hatırlatıldı.
Bu haber 2984 kere okunmuş.26 Nisan 2017, Çarşamba - 23:46

Türkiye gümrük kapılarından yabancı plakalı araçlarla giriş yapacaklara geçen yıl başlatılan “ön beyan uygulaması”yla kayıt işlemlerinin daha hızlı ve kolay yapıldığı hatırlatıldı.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda, Türkiye’ye gümrük kapılarından yabancı plakalı özel araçla giriş yapacakların geçen yıl hizmete sokulan “özel taşıtlar ön beyan uygulaması” ile sınır kapısına ulaşmadan bilgilerini internet üzerinden göndererek kapıdan daha hızlı geçtiği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Bu uygulama sayesinde, özellikle gurbetçilerimiz, Türkiye gümrüğüne gelmeden önce cep telefonu, bilgisayar veya tabletle araç sahibinin (ad, soyad, pasaport/kimlik no., doğum tarihi, adres, kişi ve taşıt ülkesi, sigorta poliçe no., plaka no., şase no., marka, model, cins) bilgilerini sisteme girerek kendi kayıt işlemlerini kendileri yapmaları halinde, normalde 3-4 dakikada gümrük memurları tarafından yapılan işlemlere gerek kalmayacağından yaklaşık 15-30 saniyede yapılacak kontrolle gümrük kayıt işlemi tamamlanabilecektir. Gümrük tescil işlemi yapan memurlar herhangi bir kayıt yapmayacak, ibraz edilen pasaport, ruhsat ve sigorta poliçesindeki bilgiler ile sistemde görülen bilgileri sadece karşılaştırmakla yetinecektir. İşlemlerin aksamadan hızlı yürüyebilmesi için sisteme ön beyan yapan yolcularımızın bilgileri sisteme girerken dikkatli ve doğru girmeleri büyük önem arz etmektedir.”

Kapıkule’de ön beyanda bulunanlar için ayrı peronlar olacak

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün açıklamasında ön beyanda bulunarak Kapıkule’ye gelecek özel araç sahipleri için ayrı bir kolaylık sağlandığı da bildirildi.

Öy beyanda bulunanlar için ayrı peronlar oluşturulacağı belirtilen açıklamada, “Ön beyan yaparak gümrük kapılarımıza gelecek olanların ön beyan yapmadan gelenleri beklememesi için Kapıkule’de ayrı peronlar açılacaktır. İhtiyaca göre peron sayıları artırılacak ve diğer kapılarımızda da peronlar açılacaktır. Özellikle, özel araçlarıyla Bölge Müdürlüğümüze bağlı kapılarımızdan Türkiye’ye giriş yapmak isteyen yolcularımızın, gümrük kapılarımıza gelmeden önce yapacakları ön beyan sayesinde daha hızlı ve kolay geçiş yapabilmeleri sağlanacağından tüm yolcularımızın Bakanlığımızın bu uygulamasını kullanmalarını tavsiye ediyoruz” denildi.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 

buraya tıklayınız
Çok Okunanlar
AnketTümü
Yeniceoba'da Muhtar Olarak Kimi Görmek İstersiniz
 
haber yazılımı: buki