Emekliler için son bir hafta - Yeniceoba Haber | Bölgenin Sesi


Emekliler için son bir hafta

Geçtiğimiz ocak ayında yasalaşan sosyal güvenlik paketiyle birlikte borçlu emeklilere ödeme kolaylığı getirildi.
Bu haber 850 kere okunmuş.25 Mayıs 2013, Cumartesi - 09:06

Bu ödeme kolaylığından yararlanabilmek için emeklilerin en geç 31 Mayıs Cuma günü SGK birimlerine başvurmaları gerekiyor. Eğer emekliler peşin ödemeyi tercih ederlerse borç aslına sadece enflasyon farkı uygulanacak.

Peki bu ödeme kolaylığından kimler faydalanabilecek ?

Bugün gazetesinden Sadettin Orhan yazdı,

1- Emekli olduktan sonra şirket ortağı olan, dükkan açan veya taşımacılık yapmak üzere araç alan yani bir şekilde vergiye tabi olarak çalışmaya devam edenler. Bu emeklilerimizin SGK'ya sosyal güvenlik destek primi ödemeleri gerekiyordu fakat pek çoğu zamanında ödeme yapmadı. Faiziyle birlikte biriken borçlar 15-20 bin liraya ulaştı.

2- İkinci grup emeklilerimiz, emekli olduktan sonra kamuda veya kamuya ait şirketlerde çalışmaya başlayanlar. Normalde bunların emekli maaşlarının kesilmesi gerekiyordu. Ancak maaşını kestirmeyip de hem çalıştığı kurumdan hem de SGK'dan çift maaş alanların emekli maaşını SGK kesti ve geriye dönük borç çıkardı. Bu borçlar da faiziyle birlikte 40-50 bin liralara ulaştı.

Binlerce borçlu emeklinin maaşından kesinti başlayınca, konu Meclis'in gündemine geldi ve borcun bir kısmının silinmesi, kalanının da 36 aya kadar taksitlendirilmesi formülü benimsendi.

31 Mayıs son tarih

Bu ödeme kolaylığından yararlanabilmek için emeklilerimizin en geç 31 Mayıs Cuma günü SGK birimlerine başvurmaları gerekiyor. Emeklilerimiz peşin ödemeyi tercih ederlerse borç aslına sadece enflasyon farkı uygulanacak. Peşin ödemeyi de en geç 31 Mayıs mesai bitimine kadar yapmaları gerekiyor. Taksitli seçenekleri seçenler:

- Altı taksit için %5
- Dokuz taksit için %7
- On iki taksit için %10
- On sekiz taksit için %15 fark ödeyecekler.

Taksitler iki ayda bir ödenecek ve böylece ödeme süresi 36 aya kadar uzamış olacak.

BUGÜN

Etiketler: HABER   HABERLER   EMEKLİLİK  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 2 = ?

 
Çok Okunanlar
AnketTümü
Referandum da Tercihiniz Nedir ?
 
haber yazılımı: buki