Yurt dışında kullanılan oy sayısı 7 Haziran’dakini aştı - Yeniceoba Haber | Bölgenin Sesi


Yurt dışında kullanılan oy sayısı 7 Haziran’dakini aştı

Yurt dışında kullanılan oy sayısı 7 Haziran’dakini aştı
Bu haber 33495 kere okunmuş.26 Ekim 2015, Pazartesi - 08:10

Yurt dışında 1 Kasım milletvekili genel seçimleri için oy kullanma işlemleri sona erdi. 1 milyon 76 bin kişi sandık başına giderken, gümrüklerle birlikte 1 milyon 300 bin oyun kullanılmasının beklendiği yurtdışında katılımın toplamda yüzde 45’lerde kalması bekleniyor. Bu oranlar ise 7 Haziran’daki rakamları aşıyor.  

Yurt dışında, 1 Kasım 2015 milletvekili genel seçimleri için 8 Ekim’den beri devam eden oy kullanma işlemi sona erdi. Toplam 2 milyon 895 bin 885 seçmenin yaşadığı 54 ülkedeki 113 temsilcilikte sandık başına gidildi.

Seçmenlerin seçime katılım oranı 7 Haziran seçimlerini geçerek yüzde 45’lere ulaştı.

1 milyon 76 bin seçmenin oy kullandığı 7 Haziran seçimlerindeki sayı son güne girilirken aşıldı. Gümrüklerde oy kullanılmaya ise 1 Kasım tarihine kadar devam edilecek.

Gümrüklerle birlikte 1 milyon 300 bin oyun kullanılmasının beklendiği yurtdışında katılımın toplamda yüzde 45’lerde kalması bekleniyor.

1,5 milyon seçmen sandığa gitmedi

Öte yandan, sandıkların sadece konsoloslukların olduğu yerlerde kurulması, ABD , Avustralya gibi ülkelerde katılımı düşürürken, Avrupa’da da İsveç gibi ülkelerde oy kullanmak için 600 km yol gidilmesi gerekti. Çevre şehirlerde yaşayan birçok seçmen yüzlerce kilometre yol giderek oy kullandı. İMCTV

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 2 = ?

 

Çok Okunanlar
AnketTümü
Yeniceoba'da Muhtar Olarak Kimi Görmek İstersiniz
 
haber yazılımı: buki