Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentiler doğrultusunda faizlerde değişiklik yapmamasına karşın, küresel piyasalarda doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında yükselişini devam ettirmesi ile dolar/TL 4 Şubat’tan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 2,2629’u gördü.

ABD’de dün beklentilerden iyi gelen makroekonomik veri serisi güçlü yeni konut satışları ile devam ederken, bugün dayanıklı mal siparişlerinin beklentilere yakın gerçekleşmesi ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin faiz artırımının piyasa tahminlerinden önce başlayabileceğine yönelik uyarıları doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında yükselişini devam ettirmesini sağladı.

Dolar endeksi 2010 Haziran’ından beri gördüğü en yüksek seviye olan 85,5’i görürken, dolar/yen paritesi 6 yılın zirvesi olan 110 sınırında, avro/ dolar paritesi ise yaklaşık 2 yılın en düşük seviyesinde işlem görüyor.Dolar gelişen ülke para birimleri karşısında da ortalama yüzde 0,7 yükselirken TL karşısındaki artışı yüzde 1’i aştı.

Dolar/TL 4 Şubat’tan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 2,2629’u görürken, avro/TL ise gün içinde en düşük 2,8547’yi gördükten sonra yurt içi piyasaların kapanışına yakın 2,8780 seviyelerinden işlem görüyor.

Analistler, dolar/TL’nin 2,2588 direncinin üzerinde kalması durumunda sırasıyla 2,2650 ve 2,2880 seviyelerinin gündeme gelebileceğini belirterek, yarın açıklanacak ABD 2. çeyrek GSYH verisi ile gelecek haftaki yoğun veri akışının doların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.

 

- ’TCMB, istisnai gün uygulamasına gidebilir’

 

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert konuya ilişkin değerlendirmesinde, öncelikle doların yine global ölçekte değer kazandığını belirterek, öğleden sonra iyi gelen ABD verilerinden sonra dolar endeksinde de hızlı bir artış görüldüğünü fakat TL’deki değer kaybının diğer gelişmekte olan ülkelerden daha fazla olduğunu söyledi. 

Bunu açıklayabilecek bir tek neden olduğunu vurgulayan Cömert, şunları kaydetti:

’O da; piyasa, TCMB’nin PPK karar metnindeki ifadelerden ’Merkez Bankası emtia fiyatları düşerse faiz indirimi yapar’ anlamı çıkardı. Bu yüzden de TL’de biraz daha fazla değer kaybı görüyoruz. Dolar/TL’de 2,26-2,27 hedef seviyeleriydi. Bu seviyeden muhtemelen bir miktar satış gelir. Gelecek dönemde dolardaki değer kazancı ile birlikte biz kabaca 2,25’ler civarında bir dengelenme bekliyoruz. 

Dolar/TL’nin diğer gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışması devam ederse kuşkusuz TCMB bir müdahalede bulunacaktır. TCMB’den şu ana kadar bir müdahale görmedik. Fonlama maliyeti, politika faizi ile aynı seviyelerde seyrediyor. Bu ayrışma önümüzdeki hafta da sürerse TCMB, ilk aşamada repo dönüşlerini azaltacaktır ya da aşmayacaktır. Arkasından da istisnai gün uygulamasına gidebilir. Döviz satım ihalesi miktarı 10 milyon dolar. Bunu minimum diye açıklıyor. Bunu artırabilir.’

Kaynak: AA